ZAPROSZENIE NA WARSZTATY WYPIEKU CHLEBA METODAMI TRADYCYJNYMI - CHLEB SWORZYŃSKI ŻYTNIO - PSZENNY

 

 

Atrakcjami naszego regionu nie jest tylko piękny krajobraz, bogactwo przyrodnicze, ale również możliwość poznania metod tradycyjnego wypieku chleba w specjalnie do tego wybudowanym piecu chlebowym pod wiatą chlebową przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Podczas warsztatów każda osoba samodzielnie przygotowuje ciasto do wypieku i na zakończenie zabiera gotowy chleb do domu. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z procesem przygotowania i pieczenia chleba począwszy od przesiewania mąki, mieszania i wyrabiania ciasta, rozpalenia ognia w piecu chlebowym po wsad chleba do pieca. Pod wiatą chlebową znajduje się także palenisko (plata) przeznaczona do wykonywania tradycyjnych regionalnych potraw, np. wafle oraz grill, na którym można w trakcie przerwy upiec kiełbaski.

 

 

Propozycja programu wypieku chleba:

 

  1. Powitanie i przygotowanie do warsztatów.

  2. Poznanie procesu wyrabiania chleba począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta oraz rozpalenie pieca chlebowego.

  3. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta i nagrzanie pieca prelekcja na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.

  4. Po wyrośnięciu ciasta następuje zagniatanie i formowanie bochenków chleba do foremek, odstawienie do podrośnięcia. Podejście do pieca i sprawdzenie jego nagrzania.

  5. Wsadzenie foremek z ciastem do nagrzanego pieca i oczekiwanie na gotowy wypiek chleba.

  6. Podczas wypiekania chleba jest możliwość zwiedzenia Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie znajdują się stare, tradycyjne przedmioty używane w gospodarstwach domowych, obejrzeć można również wystawy twórców ludowych (rzeźba, obraz, haft, wikliniarstwo), istnieje także możliwość zakupienia pamiątek regionalnych.

  7. Wyjmowanie chleba z pieca i wręczenie certyfikatów małego piekarza dla każdego uczestnika.

 

Warsztaty wypieku chleba skierowane są zarówno dla dzieci i osób dorosłych, mogą odbywać się w grupach zorganizowanych i indywidualnych.

Koszt od jednego uczestnika wynosi 15 zł.

 

Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach mogą zgłaszać się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach pod nr tel. 52 398 11 25 (tel. w  godz. 9.00-17.00 -od wtorku do piątku, sobota w godz. 10.00-16.00)

 

 

 

 

 

 

 

 

+48 606 222 443